Szukasz Tłumacza?

Więcej opcji

Aktualności

Walne Zebranie BST i szkolenie 20.04.2013

Sobotnie spotkanie przebiegło w konstruktywnej atmosferze. Przewodnicząca Prezydium Kasia Epimach-Szypiłło ze swadą przeprowadziła nas przez program Walnego Zebrania, a Komisja Rewizyjna dokonała oceny pracy Zarządu, który od członków BST biorących udział w Zebraniu otrzymał absolutorium i przedstawił program działań na kolejny rok.

Działania te obejmą m.in.

  1. dalsze promowanie solidarności zawodowej i uczciwej konkurencji wśród tłumaczy
  2. złożenie wniosku o przyjęcie BST do Europejskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Sądowych Eulita
  3. poszerzanie listy mailingowej o adresy tłumaczy przysięgłych z kolejnych województw (w tej chwili z informacjami docieramy do 800 osób)
  4. założenie na Facebooku strony zachęcającej do uwzględniania kryterium jakości w warunkach przetargów. Dlaczego? W tym roku kolejny przetarg w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Pomorskiego wygrała oferta z rażąco niskimi stawkami (mocno poniżej 500 zł netto za blok tłumaczenia ustnego i 19 zł brutto za stronę tłumaczenia pisemnego – są to stawki dla agencji, czyli dla tłumacza odpowiednio mniej). W ten sposób oferenci prowadzą rynek do zapaści cenowej i jakościowej, a że problem dotyczy wszystkich branż, chcemy pokazać jego skalę i szkodliwe konsekwencje. Więcej informacji na ten temat już wkrótce.

Radzimy też uważać na nieznane sobie biura, które żądają od nas szczegółowego CV z referencjami, lub skanu zaświadczenia o wpisie na listę tłumaczy przysięgłych. Potrafią one posługiwać się uzyskanymi w ten sposób danymi składając oferty przetargowe, jakby rzekomo współpracowały z nami. Oczywiście żadne zlecenia dla nas z tego nie wynikają. Takie praktyki występują niestety również w Europie Zachodniej.

Po walnym zebraniu o godz. 12.00 odbyło się szkolenie pt. "Poznaj swoją wartość – budowanie świadomości własnej pozycji w branży tłumaczeniowej", które poprowadziła Anna Kamyszek – psycholog, trener biznesu, coach. Szkolenie przyczyniło się do refleksji nad naszym funkcjonowaniem w życiu osobistym i zawodowym.
Tematyka:
– Jak podnieść wiarę we własne umiejętności i pewność siebie
– Jak przełamywać ograniczenia dot. zarobków, proponowanych stawek
– Jak sobie radzić w negocjacjach cenowych
– Jak budować swoją markę w branży

© 2015 Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy