Szukasz Tłumacza?

Więcej opcji

newsletter

Nie przegap żadnego szkolenia!

Nie wysyłamy spamu

Aktualności

Niezwłoczna wypłata należności za czynności TP

Podajemy podstawę prawną regulującą niezwłoczną wypłatę należności za czynności tłumacza przysięgłego, udostępnioną przez Wydział Tłumaczy Przysięgłych MS za pośrednictwem PT TEPIS.

Dz.U.2010.90.594 j.t.

USTAWA

z dnia 28 lipca 2005 r.

o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

(tekst jednolity)

 

Art. 93. 1. Należności świadków, biegłych, tłumaczy i stron przyznaje i ustala sąd lub referendarz sądowy.

2. Przyznaną należność należy wypłacić niezwłocznie. W wypadku niemożności niezwłocznej wypłaty należność przekazuje się przekazem pocztowym lub przelewem bankowym bez obciążania świadka, biegłego lub tłumacza opłatą pocztową lub kosztami przelewu.

 

Tytuł:  Komentarz do art.93 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
Autorzy:  Antoni Górski, Lech Walentynowicz
Stan prawny:  2007.10.31

1. Organem orzekającym o należnościach wymienionych w art. 85-91 ustawy jest sąd lub referendarz sądowy mający tu kompetencje sądu (art. 471 k.p.c.).

2. Artykuł 93 ust. 1 mówi o "przyznaniu" i "ustaleniu" należności, ale jest to jedna czynność objęta jednym orzeczeniem. Ustalenie należności mieści się w fazie kontroli wniosku osoby uprawnionej i stanowi przesłankę orzeczenia przyznającego należność w całości lub w części. Możliwa jest też odmowa przyznania należności, np. w razie spóźnienia wniosku (art. 92 ust. 2 ustawy).

3. Przyznaną należność należy wypłacić niezwłocznie w kasie sądu bądź – w razie niemożności – przekazać nieodpłatnie przekazem pocztowym lub przelewem bankowym.

Niewystarczająca wysokość zaliczki nie może opóźnić wypłaty; dopłata następuje wówczas z zasobów budżetowych sądu i jest rozliczana później w trybie art. 113 ustawy. Może również zdarzyć się potrzeba rozliczenia wydatku po zakończeniu postępowania sądowego, przy zastosowaniu art. 1081 k.p.c. (w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy).

4. Orzeczenia o należnościach osób uprawnionych są zaskarżalne (por. uwagi do art. 87-89 ustawy oraz orzeczenia SN z dnia 7 listopada 1974 r., II CZ 194/74, OSPiKA 1975, nr 9, poz. 205 i z dnia 6 grudnia 1988 r., III CZP 95/88, OSNCP 1989, nr 12, poz. 203).

Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 9 k.p.c.), a na orzeczenie referendarza sądowego – skarga (art. 39822 k.p.c.).

 

Jest jeszcze przepis w dekrecie z 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym, ale na mocy ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego wykreślono z dekretu tłumaczy:

Art. 15. (7) 1. Należności świadków, biegłych i stron przyznaje i ustala sąd, a na rozprawie przewodniczący kompletu orzekającego. W przypadkach zgłoszenia żądania po zamknięciu rozprawy należności może przyznać i ustalić także kierownik sądu.

2. Przyznaną należność należy wypłacić niezwłocznie w razie niemożności niezwłocznej wypłaty – należność przekazuje się pocztą bez obciążenia opłatą pocztową świadka, biegłego lub strony.


© 2006–2023 Bałtyckie Stowarzyszenie Tłumaczy